top of page

10 anglojęzycznych seriali dla początkujących uczniów

Nauka angielskiego nie musi być nudna! Oglądanie seriali, filmów i bajek to bardzo przyjemny i skuteczny sposób rozwijania umiejętności językowych. Dzięki tej aktywności z pewnością wzbogacisz swoje słownictwo, rozwiniesz gramatykę, a także (a może nawet co najważniejsze) osłuchasz się z językiem mówionym. Oglądanie w oryginalnej wersji językowej ułatwia „zanurzenie” się w kulturze anglojęzycznej i umożliwia poznanie wielu przydatnych zwrotów, struktur językowych oraz idiomów używanych w różnorodnych sytuacjach z życia codziennego. Pamiętaj o zasadzie całkowitego zanurzenia - oglądaj po angielsku, z angielskimi napisami. Jeśli odcinek jest trudny, to przetłumacz sobie część słówek, aby zrozumieć ogólny sens, a potem obejrzyj go jeszcze raz.Poniżej przedstawiamy listę 10 najlepszych produkcji idealnych dla początkujących widzów.


1. „Peppa Pig” („Świnka Peppa”) jest bajką opowiadającą o przygodach małej świnki, jej rodziny i przyjaciół. W każdym odcinku przedstawiona jest inna „życiowa” historia – wyjście do parku rozrywki, zakupy spożywcze, wycieczki itd. Ten serial jest idealny dla osób zupełnie początkujących, ponieważ postacie posługują się prostym językiem, a odcinki nie są długie.


2. „Martha Speaks” („Marta Mówi”), czyli bajka skupiająca się na przygodach Marty – psa, który po zjedzeniu literkowego makaronu nauczył się mówić ludzkim głosem. Serial można zaliczyć do tych humorystycznych, który, podobnie jak w przypadku Peppy, oferuje krótkie odcinki pomagające w przyswojeniu sobie podstawowych słów i zwrotów.3. „Paw Patrol” („Psi Patrol”) to bardzo popularny wśród dzieci serial animowany opowiadający o przygodach sześciu szczeniaczków. Grupą piesków przewodzi chłopiec o imieniu Ryder. Wszyscy razem pomagają mieszkańcom miasteczka Adventure Bay. Ta bajka będzie idealna dla wszystkich początkujących uczniów, ze względu na proste dialogi, a odcinki koncentrują się na rozwiązywaniu konkretnych problemów. Dzięki tej produkcji można nauczyć się słownictwa związanego między innymi ze strażą pożarną, policją, czy ratownictwem medycznym.


4. „Sesame Street” („Ulica Sezamkowa”) można już zaliczyć do produkcji kultowych, ponieważ emitowana jest od lat 60-tych. Serial hołduje zasadzie „nauki przez zabawę”, oferując edukacyjne treści w zabawny i przystępny sposób. W tej bajce zapoznać się można ze słownictwem związanym z podstawowymi interakcjami, a zwroty zawarte w prostym języku regularnie się powtarzają, co zdecydowanie ułatwia naukę.


5. „SpongeBob SquarePants” (SpongeBob Kanciastoporty”) jest niesamowicie popularnym serialem animowanym opowiadającym o przygodach morskiej gąbki. Ta bajka na pewno doskonale nada się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, jednakże jest ona skierowana do już nieco bardziej zaawansowanych widzów, ale nadal oferuje bogactwo stosunkowo prostych zwrotów, wyrażeń oraz ciekawsze słownictwo związane z różnymi aspektami życia codziennego.6. „Stranger Things” to stosunkowo nowy serial science fiction, skierowany głównie do nastoletnich widzów. Akcja rozgrywa się w latach 80 w jednym z małych, amerykańskich miasteczek i opowiada o zdumiewających przygodach grupy przyjaciół. Osoby chcące poprawić swoją znajomość angielskiego znajdą tutaj całą gamę różnorodnych słów i zwrotów związanych wieloma dziedzinami życia, takimi jak na przykład nauka czy technologia.


7. „Riverdale” to serialowa adaptacja komiksów przygodowych. Akcja (podobnie jak w Stranger Things) rozgrywa się w fikcyjnym amerykańskim miasteczku i opowiada o losach grupy licealistów. Ta produkcja oferuje bogactwo zwrotów pochodzących z języka „nastoletniego” związanych z przyjaźnią, miłością, codziennymi problemami i dorastaniem. Wielość wątków i autentyczne dialogi umożliwiają bardzo kompleksową naukę angielskiego.


8. „Friends” („Przyjaciele”) jest kolejnym kultowym serialem, tym razem nakręconym w formie sitcomu. Opowiada on o życiu sześciorga przyjaciół mieszkających w nowojorskim bloku. Produkcja jest idealna do nauki amerykańskiego angielskiego używanego powszechnie w życiu codziennym. Zaprezentowane są tutaj naturalne dialogi i prawdziwe sytuacje komunikacyjne, z którymi każdy z nas na pewno miał kiedyś styczność. Oprócz walorów językowych, serial pozwala zapoznać się z wieloma różnymi elementami kultury amerykańskiej.9. „The Office” to amerykański sitcom komediowy, który powstał w oparciu o brytyjską produkcję z tym samym tytułem. Akcja toczy się w biurze firmy papierniczej usytuowanej w stanie Pensylwania. Podobnie jak „Friends”, ta produkcja skupia się na życiu codziennym, relacjach i konfliktach zwykłych ludzi. Serial jest trochę bardziej wymagający, ponieważ oferuje bogactwo idiomów i potocznych zwrotów związanych między innymi z zarządzaniem, obsługą klienta czy pracą biurową.


10. „Brooklym Nine-Nine” jest kolejną amerykańską propozycją, której akcja rozgrywa się na brooklyńskim komisariacie policji. Serial skupia się na losach grupy policjantów zajmujących się rozwiązywaniem spraw kryminalnych. Ta pełna amerykańskiego humoru produkcja oferuje widzom słownictwo policyjne i prawnicze, jak również mnogość zwrotów używanych w nieformalnych sytuacjach. Tutaj znowu możemy nauczyć się naturalnego języka, który można usłyszeć na amerykańskich ulicach.


Jak widać samodzielna nauka angielskiego naprawdę może sprawiać przyjemność. Wybrane powyżej produkcje na różnym poziomie trudności oferują bogate słownictwo związane z prawdziwym życiem, pozwalające poprawić zdolność mówienia i rozumienia ze słuchu. Pamiętaj jednak, że osłuchanie się z językiem to dopiero pierwszy krok do skutecznej komunikacji. Krokiem drugim jest trening poznanych zwrotów w rozmowie, na który serdecznie zapraszamy Cię do English Wolf!

70 wyświetleń

Comments


bottom of page