top of page

Ile czasów tak naprawdę używa się w języku angielskim?


Na drodze naszej nauczycielskiej praktyki w English Wolf to pytanie pada naprawdę często, i nie ma o ukrywać – najczęściej od osób, dla których gramatyka nie jest konikiem i najchętniej liznęliby tylko to, co jest absolutnie niezbędne. I to jest w porządku! W tym artykule wyjaśnimy, które czasy są absolutnym must have skutecznej komunikacji po angielsku.Studentka ucząca się angielskiego

Present Simple

Zaczynając naukę języka angielskiego z dużym prawdopodobieństwem będzie to pierwsza większa konstrukcja gramatyczna, z jaką będziesz walczyć. Present Simple (czas teraźniejszy prosty) pozwala nam opowiadać o ogólnie pojętej teraźniejszości. Dzięki niemu zadasz i udzielisz odpowiedzi np. na pytania: „kto z was zawozi dziecko do szkoły?”, „co zwykle robisz na Sylwestra?”, „jak często chodzisz na zumbę?”, „o której kończysz zajęcia we wtorki?”. Niewątpliwą zaletą tego czasu jest brak czasowników nieregularnych. Jedyne, o czym musisz pamiętać to dodanie końcówki „-s" w przypadku „he”, „she” oraz „it” jako podmiotu w zdaniu. Niewielu uczniów wie, że możemy też użyć tego czasu do opisu przyszłości. Takiej, która jest z góry zaplanowana i pewna. Autobus odjeżdża o 15.00, a samolot przylatuje w przyszły piątek. Warto wiedzieć!


„He usually eats oatmeal with blueberries for breakfast”

„Do you know her name?”

„I don’t like pineapple on pizza”


Past Simple

Potrafimy już powiedzieć, że dzieci do szkoły odwozi mąż, a na zumbę chodzę dwa razy w tygodniu. A jak powiemy, że ostatni raz na zumbie byłam w zeszły czwartek? Tutaj doskonale sprawdzi się czas Past Simple (czas przeszły prosty). Niby prosty, ale tabelkę z nieregularnymi czasownikami z drugiej kolumny trzeba sobie porządnie przyswoić, bez tego ani rusz. W języku angielskim jest kilka czasów przeszłych, a każdy z nich stosowany jest aby lepiej oddać sens zdania i perspektywę, z jakiej obecnie patrzymy na minione wydarzenia. Ale jeśli jesteś na początku swojej drogi przez ten język, to możemy uznać, że Past Simple będzie Twoją uniwersalną konstrukcją do opowieści o przeszłości.


„We went for a walk after lunch”

„They didn’t send that presentation”

„Did you see her new TikTok video?”


Future Simple

Mamy teraźniejszość, mamy również przeszłość. Aby oznajmić znajomym, że od nowego roku będę chodziła na zumbę trzy razy w tygodniu, a Sylwestra spędzimy w Bieszczadach, potrzebujemy czasu przyszłego. Doskonałym wyborem będzie Future Simple (czas przeszły prosty). Faktycznie jest prosty, ponieważ nie ma tu żadnych zmian czasownika, a cała sztuka polega na dodaniu słówka „will”. W ten sposób wiadomo, że całe zdanie odnosi się do naszych planów, przypuszczeń lub marzeń dotyczących przyszłości. Gdyby tylko wszystkie czasy były takie przyjemne! Future Simple, czyli zdania z „will”, mają jednak o wiele więcej zastosowań. Za pomocą tego czasu wyrazimy spontaniczne decyzje powstałe w chwili mówienia, prośby o pomoc i oferowanie pomocy, obietnice oraz przewidywania oparte na własnej wiedzy lub przeczuciach.


„She will make us peanut butter and jam sandwiches”

„I won’t eat any meat”

„Will you help me?”


Present Continuous

Kolejnym bardzo ważnym czasem do opanowania w języku angielskim jest Present Continuous (czas teraźniejszy ciągły). Ale zaraz, po co nam dwa czasy teraźniejsze? Przecież teraźniejszość jest jedna, czy nie mogę opisywać jej tylko za pomocą Present Simple? Otóż, sprawa jest nieco bardziej złożona. Musisz wiedzieć, że każdy język reprezentuje sobą inne spojrzenie na to, co dzieje się dookoła. I tak jak mogłeś powiedzieć, że chodzisz na zumbę dwa razy w tygodniu, w Present Simple nie skonstruujesz już zdania, że właśnie biegniesz na zajęcia o 17.00. Do tego celu użyjemy Present Continuous, który opisuje to, co robisz w tej chwili. Nie zazwyczaj, nie co piątek, ale teraz. Albo w obecnym czasie, np. w tym miesiącu, ale tak normalnie to nie.

Niewielu uczniów wie, że Present Continuous służy również do opisywania przyszłości (podobnie jak teoretycznie teraźniejszy Present Simple). Jeśli jakieś wydarzenie jest Twoją decyzją i stanie się na 100%, to napisz to zdanie w Present Continuous. W sobotę idę do dentysty, w poniedziałek zdaję prawo jazdy, a w środę jadę na wakacje. Wszystko to są moje plany, ale wiem, że na pewno je zrealizuję.


„I am going on holiday this Wednesday”

„We aren’t coming”

„Are you listening?”


Present Perfect

Czas teraźniejszy dokonany jest zmorą wielu uczniów. Niby teraźniejszy, ale bardziej jednak przeszły. W języku polskim nie istnieje jego odpowiednik (chociaż w hiszpańskim już tak!), a tłumaczenie może być w czasie teraźniejszym lub przeszłym. Z powodu tej zawiłości spora część osób stwierdza, że nie będzie go w ogóle używać… tylko ciekawe, jak wtedy powiedzieć, że kiedyś byłeś w Londynie, bo „I was in London” niestety nie zadziała. Duży zakres zastosowań sprawia, że to dość trudny czas, ale kiedy zostanie już opanowany, to posługiwanie się nim daje dużo satysfakcji! W tym czasie możemy powiedzieć że od trzech lat próbujesz przeczytać „Potop”, nigdy nie próbowałeś kitesurfingu, właśnie skończyłeś oglądać „Friends” lub że wypiłeś dzisiaj już trzy kawy i czujesz się lekko zdekoncentrowany. Dla fanów Amerykańskiego angielskiego mamy ciekawostkę – w USA raczej zamiast Present Perfect używa się Past Simple. BrE: I have painted the wall and it’s wet now. (Present Perfect). AmE: I painted the wall and it’s wet now. (Past Simple).


„She has bought an amazing dress”

„He hasn’t booked any flight yet”

„Have you ever been to Brussels?”


Pozostałe czasy, które również warto opanować, ale najlepiej po przyswojeniu sobie wymienionych pięciu, to Past Continuous, Future Continuous, Present Perfect Continuous, Past Perfect oraz Future Perfect. Czasy, które spokojnie możesz zostawić sobie na deser to Past Perfect Continuous i Future Perfect Continuous. Mamy nadzieję, że nauczenie się przynajmniej pięciu pierwszych czasów brzmi bardziej osiągalnie niż wszystkich szesnastu!


Jeśli chcesz poznać głębiej wymienione wyżej czasy, zapraszamy do English Wolf! Lektorzy rozwieją Twoje wątpliwości i poćwiczą z Tobą aktywne używanie wszystkich aspektów gramatyki.


Kobieta czytająca książkę po angielsku

65 wyświetleń

コメント


bottom of page