top of page

Ile czasu dziennie poświęcić na angielski?

Z nauką języka obcego jest jak z jogą, z piciem odpowiedniej ilości wody, czy zdrową dietą – sukces leży w regularności! Wszyscy wiemy, że lepiej zrobić coś w małych porcjach, ale regularnie, niż mieć zrywy raz na dwa tygodnie i poświęcić się sprawie przez tyle czasu, że na kolejny tydzień nasz umysł jest zmęczony tematem. Odpowiedź na pytanie ile dziennie trzeba się uczyć angielskiego jest dla każdego inna. Dlatego w tym artykule postaramy Ci dać garść spersonalizowanych porad, abyś z sukcesem zaplanował swoje działania.

Tylko, że… co to znaczy "uczyć się" angielskiego?

Jeśli chodzi o poznawanie tego najpopularniejszego języka na świecie, jest to prostsze niż np. wkuwanie łacińskich nazw roślin, ponieważ angielskim (przy odrobinie kreatywności!) możemy otoczyć się wszędzie. Najpierw omówmy bierne sposoby na naukę, z których możesz korzystać przez 168 godzin w tygodniu, a następnie zaplanowane uczenie się z długopisem w ręku i z książką w drugiej. Na końcu wspólnie zastanowimy się, ile rozsądnie czasu powinieneś na to wszystko przeznaczyć.


ksiązki do nauki angielskiego w bibliotece

Jak i ile czasu codziennie uczyć się angielskiego "przy okazji"?


1. Zmień język w telefonie

Z pozoru prosta rzecz pozwoli nam na oswojenie się z wieloma słówkami z dnia codziennego, jak i z językiem technologii czy chatu. Nie wymaga dodatkowego czasu – za każdym razem, gdy włączysz swój telefon, będziesz się uczyć!


2. Czytaj wiadomości po angielsku

Zamiast odwiedzać najpopularniejsze, polskie serwisy, przełam się i wejdź na stronę BBC, lub, dla osób mniej zaawansowanych, na stronę News In Levels, żeby dowiedzieć się, co się ostatnio wydarzyło. Niejednokrotnie takie newsy prezentują też inną, bardzo ciekawą perspektywę na pewne problemy. Warto wprowadzić sobie taki nawyk przy porannej kawie.


3. Połóż w różnych miejscach w domu angielskie czasopisma

Znajdziesz je chociażby w Empiku! Dostępne pozycje są przystosowane do każdego poziomu, ponieważ przy artykułach znajdziesz listę słówek z polskimi tłumaczeniami.


4. Wsłuchuj się w angielskie piosenki

Każdy z nas słucha muzyki po angielsku, chcąc, czy nie chcąc – w sklepach, w autobusach, w taxi, a może po prostu na swoim telefonie. Dlaczego by nie przetłumaczyć konkretnego wyrażenia, które wpadło nam w ucho? Dzięki takiej nauce będziemy słyszeć nowo poznany zwrot mimochodem w różnych życiowych sytuacjach.


5. Czytaj angielskie przepisy

Po co otwierać polskie strony z przepisami, skoro te same przepisy znajdziesz po angielsku? Spróbuj wpisywać angielskie nazwy dań, które chcesz przygotować, i ciesz się nauką słówek związanych z miarami, produktami, czy czasownikami, które przydadzą się w kuchni i nie tylko.


6. Poznaj obcokrajowców w twoim mieście

W większości polskich miast po krótkim researchu znajdziesz na Facebooku grupy „Expats in Wroclaw/Cracow/Warsaw”, które skupiają ludzi różnych narodowości i możesz na nich zobaczyć, czy mają jakieś otwarte wymiany językowe lub cykliczne wydarzenia typu granie w bilarda czy koncerty gitarowe. Co ciekawe, mimo, że mogą to być osoby z przeróżnych zakątków świata, łączącym ich językiem będzie właśnie angielski. Co więcej, oni wszyscy już mają ten język opanowany w stopniu przynajmniej komunikatywnym, więc z każdym jesteś w stanie wprowadzić książkowe struktury w życie i realnie zawrzeć nowe znajomości.


dwie kobiety na wymianie językowej

Jak i ile uczyć się angielskiego w sposób zaplanowany?


1. Wpisz naukę angielskiego w planer dnia

Nieważne, czy korzystasz z papierowego planera, czy z kalendarza Google, warto zapisać sobie na dany dzień dokładną godzinę, o której zamierzasz zacząć naukę. Jeśli założysz, że poświęcisz 30 minut na studiowanie angielskiego w poniedziałki i środy o 20:30, to zobaczysz, że będzie trochę trudniej to dalej prokrastynować!


2. Mierz siły na zamiary i ustal czas minimalny

Przeanalizuj dokładnie swój plan dnia. Jeśli wydaje się, że w ciągu dnia jesteś w stanie poświęcić angielskiemu 15 minut, to jest to już lepsze niż nic! To będzie twoje minimum, a zawsze będzie można ten proces wydłużyć.


3. Wykorzystuj wolne chwile

Są takie momenty, kiedy musimy gdzieś być fizycznie, ale mamy wolne ręce i wolny umysł, takie jak czekanie w kolejce do lekarza czy stanie w korku. Zamiast scrollować Instagrama, możesz wtedy na spokojnie powtórzyć słówka z Quizletu, zagrać w grę babadum, przerobić lekcję na Duolingo albo posłuchać podcastu.


4. Zmień otoczenie

Raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie możesz zaplanować sobie specjalne wyjście z domu do np. kawiarni, lokalnej biblioteki, czy do parku wraz z ulubionymi materiałami czy książką do gramy. To, ile czasu zostaniesz w tym miejscu, zależy tylko od Ciebie, ale godzina to powinno być minimum. Usiądź i ustal sam/a ze sobą, że teraz czas na angielski i nie dawaj sobie przyzwolenia na cokolwiek innego aż do wyjścia. W tym czasie warto skupić się na czymś większym, jak napisanie tekstu po angielsku czy zrobienie zadań z gramatyki.


5. Oszczędź swój czas na czymś innym i poświęć go na rozwój w angielskim

Zwykle lubimy sobie powtarzać "na nic nie mam czasu" albo "doba jest za krótka", a przecież każdy, kto coś osiągnął, ma tyle samo czasu, co Ty. Przypatrz się planowi dnia i zaobserwuj, w których momentach dnia czas jakby przecieka Ci przez palce. Odbierz sobie te pół godziny z codziennego przeglądania obrazków na ciągłe rozwijanie się w angielskim.


6. Zaopatrz się w porządną książkę

Nauka angielskiego nigdy nie była tak prosta - na rynku mamy setki pozycji, które Ci w tym pomogą. Oczywiście jedne są lepsze, a inne gorsze. Dlatego wybór książki to poważna sprawa. Nie kupuj książek, które obiecują niesamowite efekty po tygodniu nauki ze skondensowanych regułek. Sprawa jest tu podobna do kosmetyków - jeśli coś brzmi zbyt dobrze, to niestety nie jest prawdziwe. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie porządne repetytorium, dzięki któremu naprawdę zrozumiesz temat. Musisz nabrać samodzielności i być w stanie poradzić sobie w bardzo różnych kontekstach językowych. Częstokroć grubsza książka pozwoli Ci zaoszczędzić czas.


studentka z książkami do nauki angielskiego

Z całej tej garści dobrych praktyk wybierz te, których najbardziej potrzebujesz, i bez przerwy dostosowuj swoją naukę pod zmieniające się czynniki, nie zapominając o cieszeniu się, że stawiasz kolejne kroki w celu poznania najpowszechniejszego języka na świecie.


104 wyświetlenia

Commenti


bottom of page