top of page

Język angielski w podróży - praktyczne wskazówki dla turystów i osób wyjeżdżających za granicę


Podróżowanie za granicę to niezwykła przygoda, która może być jednak wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie znasz języka używanego lokalnie. Na szczęście angielski przychodzi wtedy z pomocą! Jest to przecież język uniwersalny, którym posługuje się wiele osób na całym świecie, a jego znajomość znacznie ułatwi Ci poruszanie się w obcym kraju. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać język angielski w podróży!  1. Podstawowe zwroty

Przed wyjazdem naucz się kilku podstawowych zwrotów, które będą przydatne w różnych sytuacjach, takie jak:

- How much does it cost? – ile to kosztuje?

- Where is (…)? – gdzie jest (…)?

- I need help – potrzebuję pomocy

- I’m looking for (…) – szukam (…)

- Can I have (…)? – czy mogę prosić o (…)?

I wiele, wiele innych 😉

Dzięki nim będziesz w stanie pokazać swoją uprzejmość i chęć komunikacji, a także przełamiesz pierwsze lody w rozmowie. Znajomość takich zwrotów sprawi też, że poczujesz się pewniej podczas podróży i łatwiej nawiążesz kontakt z lokalnymi mieszkańcami. Pamiętaj, że nawet jeśli nie mówisz płynnie po angielsku, to większość ludzi doceni Twoje starania i chętnie Ci pomoże.


2. Słownik w telefonie

Zainstaluj aplikację słownikową (np. Diki) lub tłumacza (Deepl) na swoim telefonie. Tego typu aplikacje mogą być Twoim najlepszym przyjacielem w trudnych sytuacjach językowych. Możliwość szybkiego przetłumaczenia nieznanych słów i zwrotów może uratować Cię w wielu sytuacjach komunikacyjnych.


3. Karty konwersacyjne

Przygotuj karty konwersacyjne/fiszki z najważniejszymi pytaniami i zwrotami. Możesz je schować w portfelu i w razie potrzeby po nie sięgnąć. Karty konwersacyjne mogą zawierać takie zwroty jak: „Where is the nearest pharmacy?”, „I need a doctor”, czy „Can you help me please?”.


4. Rozmówki

Kup książkę z rozmówkami angielsko-polskimi i zapoznaj się z najczęstszymi zwrotami używanymi w podróży. Znajdziesz tam zwroty niezbędne w hotelu, restauracji, czy podczas zakupów. Rozmówki mogą być także dostępne w formie aplikacji na telefon, co znacznie ułatwia znalezienie potrzebnego w danym momencie zwrotu.


5. Kursy online

Skorzystaj z darmowych kursów języka angielskiego online. Platformy takie jak Duolingo czy Memrise oferują mini kursy, które pomogą Ci poprawić umiejętności językowe. Poszczególne sekcje nakierowane są tam zazwyczaj na konkretną sytuację komunikacyjną. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ możesz uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, dostosowując tempo nauki do własnych potrzeb.


6. Podcasty

Platformy takie jak Spotify i YouTube oferują bardzo dużo kont i nagrań zajmujących się tematyką podróży i użycia angielskiego za granicą. To również świetny sposób na osłuchanie się z językiem i poprawienie wymowy.


7. Proste zdania

Używaj prostych zdań i unikaj skomplikowanych konstrukcji gramatycznych. Im prostsza komunikacja, tym mniejsze ryzyko nieporozumień i „paniki językowej”. Na przykład, zamiast mówić „Could you possibly direct me to the nearest bust stop?”, wystarczy powiedzieć “Where is the nearest bust stop?”.8. Pytanie o drogę

Przed wyjazdem naucz się pytać o drogę po angielsku. Zwroty takie jak „Excuse me, can you help me find….?” będą bardzo przydatne. Dzięki temu łatwiej znajdziesz potrzebne miejsca, takie jak restauracje, stacje metra, czy sklepy, oraz uzyskasz wskazówki od lokalnych mieszkańców.


9. Nie bój się błędów

Nie przejmuj się, jeśli popełnisz błąd. Większość osób doceni Twoją próbę komunikacji, nawet jeśli nie będzie idealna. Pamiętaj, że błędy są nieodzownym elementem procesu nauki i prowadzą do rozwoju i lepszego zrozumienia języka.


10. Konwersacje online

Zapisz się na kurs konwersacyjny do English Wolf! Nasze nauczycielki z radością pomogą Ci przełamać barierę językową i świetnie przygotują do posługiwania się językiem angielskim w sytuacjach stresowych. Dzięki naszej pomocy już żaden wyjazd nie będzie Ci straszny!Znajomość języka angielskiego może znacznie ułatwić Twoje podróże i sprawić, że będą one mniej stresujące. Pamiętaj, że najważniejsze jest otwarcie się na nowe doświadczenia i ludzi. Im bardziej będziesz się starać, tym więcej zyskasz – zarówno w kontekście językowym, jak i kulturowym. Szczęśliwej podróży!

31 wyświetleń

Comments


bottom of page