top of page

100 dni do matury, czyli jak zorganizować powtórki przed egzaminem

Egzamin dojrzałości naprawdę nie jest taki straszny, ale fakt faktem, w ostatnim roku szkoły średniej trzeba przysiąść i uczyć się więcej. W tym artykule podpowiemy Ci jak sensownie zorganizować powtórki przed Twoim egzaminem!


Dziewczyna ucząca się do egzaminu

Działaj na arkuszach

Arkusze z poprzednich lat to kwintesencja tego, co czeka na Ciebie. Idealnie, jeśli rozwiązując zadania na maturze intuicyjnie już wiesz, co należy wpisać, bo podobne teksty przerabiałeś już nie raz. Każdy egzamin ma swój klucz oceniania – aby dobrze wypaść punktowo, musisz pójść o krok dalej i zrozumieć co klucz chce, abyś wpisał. Szczególnie tyczy się to zadań otwartych, w których każde słowo decyduje o poprawnej lub błędnej odpowiedzi. Bardzo polecamy Ci stronę arkusze.pl, na której znajdziesz matury z poprzednich lat. Oprócz tego, zachęcamy Cię do zakupu arkuszy próbnych dodatkowych, np. z wydawnictwa Nowa Era. Jeśli zdajesz maturę rozszerzoną, to fajnym pomysłem jest również trening na arkuszach do egzaminu Cambridge na poziomie B2 (B2 First). Jest to taka trochę trudniejsza matura.


Diagnozuj, co wymaga poprawy

Po sprawdzeniu swoich odpowiedzi z kluczem, zawsze zaznaczaj błędy i sprawdzaj, czego one dotyczą. Czy jest to zagadnienie ze strony biernej, czasów gramatycznych, a może mowy zależnej? Jeśli nie jesteś pewny, to pytaj na bieżąco swojego nauczyciela w szkole – z pewnością chętnie Ci pomoże. Następnie przerób jeszcze raz ten temat, korzystając z zasobów w swojej książce i Internecie. Upewnij się, że rozumiesz dlaczego odpowiedź jest taka, a nie inna. Struktury gramatyczne często powtarzają się na maturach. Oczywiście nie słowo w słowo, ale ich budowa i to co trzeba wpisać jest takie samo.


Planuj i działaj według harmonogramu

Świetnym pomysłem będzie utworzenie listy rzeczy do zrobienia, miesięcznego planera lub innej formy zarządzania zadaniami. W procesie przygotowania do egzaminu dobrze jest zaplanować powtórki tak, aby na nic nie zabrakło czasu.


Notatki z zarządzania czasem

Rób regularne powtórki słówek

Dobry zasób słownictwa to podstawa matury. Dlatego w każdym arkuszu zaznaczaj sobie nowe słówka i zapisuj je w zeszycie lub aplikacji Quizlet, którą serdecznie Ci polecamy. Przy nowych słówkach nie zapominaj, aby sprawdzić ich wymowę oraz mechanikę działania – jak użyć ich w zdaniu, jaki mają wydźwięk. Do tego celu doskonale sprawdzi się słownik Cambridge Dictionary oraz diki.pl.

Oprócz słówek z arkuszy, dobrą bazą są listy słów na początku rozdziału w Twojej książce. Większość maturzystów korzysta w ostatniej klasie z repetytoriów, gdzie wszystko jest zebrane w jednym miejscu. Tematyka tych list („Człowiek”, „Przyroda”, „Polityka”…) nie jest przypadkowa, ponieważ obejmuje te tematy, które są dokładnie wskazane przez CKE jako obowiązujące. Nauka słówek z tych list nie jest szalenie pasjonująca, więc czytaj dalej, powiemy Ci jak to mądrze podkręcić!


Otaczaj się angielskim

Oprócz list słówek, bardzo dobrym sposobem na naturalną naukę nowych zagadnień jest czytanie i słuchanie wszystkiego co się da w języku angielskim. Jeśli np. lubisz czytać komiksy, to świetnie się składa – czytaj je w języku Shakespeare’a! Podobnie z grami komputerowymi (świetny sposób na naukę), filmami, serialami czy YouTube. Świetnie jest nawet połączyć to z innymi maturami, np. wiadomości o świecie na maturę z WOS-u jak najbardziej można zdobywać z anglojęzycznych portali informacyjnych.


Nie zaniedbuj pisania

Ostatnie zadanie na egzaminie jest w opinii wielu uczniów najtrudniejsze. Na pewno jest najdłuższe i wymaga twórczego myślenia, ale mamy dla Ciebie dobre wieści – to też można wyćwiczyć! Nie licz, że podczas egzaminu spłynie na Ciebie magiczna fala oświecenia i nagle wyprodukujesz piękny tekst z niczego. Wręcz przeciwnie – na maturze dochodzi nutka stresu, nie wiesz, czy się wyśpisz, nie wiesz, czy zdążysz zjeść śniadanie. Do wypracowania podchodzimy zadaniowo. Twoim zadaniem jest napisanie tekstu na określoną ilość słów, na określony temat i na poziomie poświadczającym, że znasz słowa i gramatykę na poziomie B1/B2 (matura podstawowa) lub B2/C1 (matura rozszerzona). Trening wypracowań połącz z wypełnianiem zadań z arkuszy. Włącz sobie timer i mierz, czy mieścisz się w określonym czasie przewidzianym na egzamin. Przed wypracowaniem dobrze jest ułożyć wstępną strukturę w brudnopisie. Naucz się również przydatnych zwrotów, które są na zaawansowanym poziomie. Wypracowania zawsze należy sprawdzić, bo papier przyjmie wszystko, a nam zależy, aby było to na maksymalną ilość punktów. Dlatego oddaj swój tekst nauczycielowi do poprawy lub wymieniaj się z koleżanką z klasy – możecie sprawdzać swoje wypracowania nawzajem, to też daje fajne efekty. Pisanie w ogóle jest świetną formą kompleksowych powtórek słownictwa i gramatyki, naprawdę warto pisać np. dwa wypracowania w tygodniu.


Dziewczyna pisząca notatki

Dbaj o siebie

Delikatny stresik może być Twoim sprzymierzeńcem, ale nie ma co wariować. Wysypiaj się i staraj się jeść zdrowo (pamiętaj, że Redbull i paluszki to jednak nienajlepsze śniadanie). Dbanie o siebie ma naprawdę ma gigantyczny wpływ na zdolność koncentracji i zapamiętywania. Z naszego doświadczenia polecamy Ci również włączyć w dzienną rutynę 30 minut ćwiczeń (np. z anglojęzycznym trenerem na YouTube), doda Ci to energii i pozwoli odciążyć głowę.


Jeśli potrzebujesz pomocy w ostatnich przygotowaniach do egzaminu, koniecznie zajrzyj do nas! W English Wolf prowadzimy zajęcia indywidualne i w parach. Przygotowujemy kompleksowo do matury podstawowej i rozszerzonej, a nasi uczniowie osiągają wyniki nawet na poziomie 100%.

53 wyświetlenia

Comments


bottom of page