Egzaminy Cambridge są jedną z najpopularniejszych form poświadczenia znajomości języka angielskiego na danym poziomie. Są one niezwykle cenione na rynku pracy, ale również podczas ubiegania się o przyjęcie na studia czy staż za granicą. Trzy z nich, na poziomie wyżej średniozaawansowanym, zaawansowanym oraz biegłym – B2 First (poprzednio znany jako FCE), C1 Advanced (poprzednio nazywany CAE) oraz C2 Proficiency (poprzednio znany jako CPE) są wybierane najczęściej.
Z czego składają się egzaminy i na co zwracać uwagę? Wszystkie certyfikaty, mimo różnicy w poziomie zaawansowania, sprawdzają te same aspekty znajomości języka w bardzo przybliżony sposób. Egzamin składa się z czterech części:
1) Reading and Use of English
W części dotyczącej czytania uczeń mierzy się z tekstami dotyczącymi wielu dziedzin. Zgodnie z rosnącym zaawansowaniem wzrasta długość oraz złożoność testów, natomiast czerpane są one z autentycznych źródeł – dlatego tak ważne jest, aby w toku nauki nie ograniczać się tylko do materiałów książkowych, ale przy tym również otaczać się artykułami i innymi tekstami popularnonaukowymi. W tej części sprawdzana jest też znajomość środków językowych – wielu uczniom spędzają one sen z powiek, ale zupełnie niepotrzebnie! W trakcie przygotowania do egzaminu ważne jest, aby przerabiać jak najwięcej zadań nakierowanych na tę część, najlepiej z poziomu wyżej, aby nic nas później nie zaskoczyło.
2) Listening
W tej części uczeń mierzy się z zadaniami rozumienia ze słuchu. Test trwa około 40 minut. Co ważne – trzeba nastawić się na możliwość usłyszenia tekstów czytanych z wieloma akcentami i w różnym tempie, dlatego kluczowym krokiem w przygotowaniu do egzaminu powinno być osłuchiwanie się z językiem w każdy możliwy sposób – słuchanie radia, oglądanie seriali, youtuberów czy oglądanie TikTok’a.
3) Writing
Tutaj uczeń ma za zadanie sporządzić dwa teksty – pierwszym zawsze jest esej, natomiast w drugim do wyboru możemy mieć list, e-mail, wniosek, raport lub recenzję. Oceniana jest tutaj zawartość, organizacja tekstu, klarowna komunikacja i bogactwo językowe. Bardzo ważne, aby w toku nauki zapoznać się z każdą formą tekstu i wiedzieć, jaki poziom formalności będzie oczekiwany przy ocenie. Oszczędzi nam to wiele nerwów i pozwoli skupić się na pokazaniu naszej wiedzy dotyczącej znajomości środków językowych czy zaawansowanego słownictwa.
4) Speaking
Ta część składa się z 4 zadań. Na początku jest to krótka, 2-minutowa rozmowa dotycząca kandydata (do tej części w łatwy sposób można się przygotować, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie, ponieważ pytania są bardzo standardowe – skąd jesteś, czym się zajmujesz czy co lubisz robić w wolnym czasie). Następnie musimy opisać 3 obrazki, wybrać jeden i uargumentować swoje stanowisko. Co może być zaskakujące dla wielu osób, egzamin ustny zdawany jest w parze! Dlatego ważne jest, aby rozmowa z drugą osobą była wysoko na liście priorytetów podczas przygotowywania do egzaminu. Dwie z czterech aktywności to właśnie praca z drugą osobą oraz dyskusja. Oceniana jest między innymi umiejętność odniesienia się do wypowiedzi partnera.
Przygotowanie do egzaminów Cambridge nie musi być żmudną i uciążliwą pracą, wystarczy dobrze zrozumieć ich metodologię i mieć jasno określony plan pracy, a nauka staje się przyjemna i sensowna. Serdecznie zapraszamy Cię na nasze zajęcia, które kompleksowo przygotują Cię do zdobycia wymarzonego certyfikatu!