top of page

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku?

Po długich godzinach spędzonych na przeglądaniu ofert pracy, dziesiątkach przesłanych CV, w końcu się udało! Twoja wymarzona firma zaprosiła Cię na rozmowę rekrutacyjną. Jest tylko jedno, małe ale… Część rozmowy ma się odbyć po angielsku, w celu sprawdzenia Twoich kompetencji językowych i zweryfikowania poziomu podanego w CV. Dla większości osób sama myśl o konieczności rozmawiania po angielsku w trakcie rozmowy rekrutacyjnej, która już sama w sobie jest stresująca, to prawdziwy horror. Prawda jest jednak taka, że cały lęk i obawy są często nieuzasadnione, a do pytań po angielsku można się przygotować. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci przed rozmową rekrutacyjną!


Dwóch mężczyzn witających się na początku rozmowy rekrutacyjnej po angielsku

1. Przeanalizuj wszystkie informacje na temat stanowiska, na które aplikujesz

Upewnij się, że podstawowe słownictwo Business English związane z branżą nie jest Ci obce. Przed rozmową warto powtórzyć zwroty związane z wymaganymi umiejętnościami, ponieważ możesz zostać zapytany dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko, a odpowiedź o posiadanych umiejętnościach może być strzałem w dziesiątkę!


2. Poprawna wymowa jest równie ważna jak znajomość słownictwa

Znajomość terminologii to jedno, ale poprawna wymowa to już inna sprawa. Upewnij się, że poprawnie wymawiasz podstawowe słownictwo, które może się przydać podczas rozmowy. W celu ćwiczenia wymowy możesz wykorzystać zapisy fonetyczne IPA lub słuchać i powtarzać za lektorem ze słownika online (polecamy Cambridge Dictionary).


3. Przygotuj krótkie odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne

Pytanie po angielsku wcale nie musi być trudne. Może Ci się trafić jedno z podstawowych pytań, jak np. „tell me something about yourself” albo „what do you like to do in your free time?”. Z reguły celem pytań po angielsku na rozmowie jest sprawdzenie Twoich kompetencji językowych, a nie umiejętności wypowiadania się na skomplikowane tematy. Stąd pytanie może być dość łatwe. Warto przygotować sobie wcześniej odpowiedzi na podstawowe pytania o sobie – o hobby, zainteresowania, wady, zalety. Najlepiej napisać te odpowiedzi na kartce i przeczytać je parę razy dla utrwalenia. Pamiętaj, aby nie czytać odpowiedzi z kartki podczas rozmowy – to widać!


Rozmowa rekrutacyjna po angielsku do azjatyckiej firmy

4. Ćwicz rozmowę

Rozgrzewka to podstawa! Warto zadbać o to, aby na kilka dni przed rozmową poćwiczyć mówienie i przyzwyczaić do komunikacji po angielsku. Najlepszym rozwiązaniem będą konwersacje z drugą osobą, ale jeśli nie ma takiej możliwości, bądź jest to na początku stresujące, warto mówić na głos do siebie lub do dyktafonu. Na pewno ułatwi to przełamanie bariery w dniu rozmowy z rekruterem.


5. Dowiedz się jak najwięcej o firmie

Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o miejscu, do którego aplikujesz. Przyda się to na wypadek pytania o powód aplikacji do danej firmy, bądź ogólnego pytania sprawdzającego znajomość obszaru działalności organizacji. Tego typu pytania są rzadsze, ale mogą się pojawić. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest zrobienie małej analizy i wypisanie sobie słówek z angielskiego biznesowego, które mogą okazać się pomocne na rozmowie. Jeśli aplikujesz do firmy międzynarodowej, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz opis firmy i jej działalności po angielsku, co jeszcze bardziej ułatwi sprawę.


6. Otaczaj się językiem

Chcąc mieć pewność, że nie zaskoczy nas nagłe przejście w trakcie rozmowy na język angielski, trzeba się do tego języka przyzwyczaić. W tym celu postaraj się obejrzeć chociaż jeden filmik na YouTube albo odcinek serialu po angielsku dziennie lub posłuchać radia albo podcastu. Takie osłuchanie się z pewnością doda Ci pewności siebie i zmniejszy stres. A jakie seriale najlepiej oglądać, aby efektywnie ćwiczyć język angielski? Przeczytaj poradnik o naszych 12 ulubieńcach serialowych do nauki Business English!


Dziewczyna przygotowująca się do rozmowy rekrutacyjnej po angielsku

7. Powtórz niezbędną gramatykę

Oczywiście trudno przewidzieć, jakie pytania zostaną zadane i o czym będzie trzeba się wypowiedzieć, ale warto powtórzyć sobie podstawowe czasy, które mogą się pojawić. Takimi czasami są z pewnością Present Simple, Past Simple oraz Present Perfect. Present Simple to czas, który przyda się do odpowiedzi na pytania ogólne, na przykład opowiedzenie czegoś o sobie. Past Simple może okazać się przydatny na wypadek pytania związanego z przeszłością, na przykład opowiedzenie o poprzedniej pracy i swoich obowiązkach na wcześniejszym stanowisku. Present Perfect będzie z kolei dobry do opisania doświadczeń i obszaru, jakim do tej pory się zajmowałeś.


8. Przygotuj swoje CV po angielsku

Dobrym pomysłem jest przetłumaczenie swojego CV na język angielski. Sprawdź słownictwo i zwroty potrzebne do opowiedzenia o swoich umiejętnościach, doświadczeniu czy zainteresowaniach. Pozwoli to uniknąć stresu i zwiększy pewność siebie, gdyby na rozmowie pytanie po angielsku było związane z twoim CV.


9. Przygotuj pytania do rekrutera po angielsku

Na koniec rozmowy rekrutacyjnej zawsze pada pytanie, czy chcielibyśmy o coś zapytać. A co jeśli pytanie padnie po angielsku? „Do you have any questions?”. Na wszelki wypadek dobrze zaopatrzyć się w jedno lub dwa pytania po angielsku. Może to być pytanie o rzecz, która faktycznie Cię zainteresowała i chciałbyś dowiedzieć się o niej więcej, lub jakieś ogólne pytanie związane z firmą, projektami czy rozwojem. Na pewno zrobi to na rekruterze lepsze wrażenie niż odpowiedź „no, I don’t have any questions”.


Rekrutacja do międzynarodowej firmy po angielsku

10. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu i nie stresuj się :)

Bardzo często strach przed rozmową po angielsku jest zupełnie niepotrzebny. Pytanie, które otrzymasz, może okazać się bardzo łatwe i będziesz mógł odpowiedzieć na nie łącząc przygotowane przez Ciebie wypowiedzi, więc tak czy inaczej będziesz przygotowany! Wcześniejszy trening oraz nauczenie się słownictwa i krótkich odpowiedzi na podstawowe pytania na pewno doda pewności siebie. Zadbaj o pozytywne nastawienie, uśmiech i postawę na rozmowie, ponieważ każdy woli pracować z ludźmi otwartymi i pogodnymi.


11. Przygotuj się z nami!

Dodatkowy punkt w naszym poradniku to przypomnienie, że w English Wolf prowadzimy również zajęcia kompleksowego przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej. Ten krótki kurs obejmuje trzy, 60-minutowe spotkania oraz sprawdzenie CV pod kątem języka angielskiego. Podczas zajęć skupiamy się na pokonaniu stresu, wzbogaceniu słownictwa Business English z Twojej branży, treningu pytań i praktyce pod kątem analitycznych zadań i rozwiązania case study. Całość jest dopasowana do Twojego rodzaju stanowiska. Pomogliśmy już wielu uczniom zdobyć ich wymarzoną pracę, napisz do nas, aby umówić się na pierwsze spotkanie!


Kobieta przygotowująca się do rekrutacji po angielsku

Podsumowując, nie daj się zjeść stresowi. Przygotuj się przed rozmową pod kątem słownictwa, zwrotów, poprawnej wymowy oraz wiedzy o firmie. Otaczaj się językiem poprzez słuchanie, czytanie i oglądanie. Dzięki temu rozmowa będzie dla Ciebie mniej stresująca, łatwiejsza i pozwoli Ci lepiej wypaść przed rekruterem. Powodzenia!

50 wyświetleń

Comments


bottom of page